Eva našla při surfování na internetu jednu zajímavost týkající se grafu funkce \(f\colon y = x^2\), který může posloužit jako kalkulačka k vynásobení dvou čísel \(a\) a \(b\).1 Postup je následující:
Uvedený postup si můžete vyzkoušet v přiloženém pracovním listu, jeho ilustrace je možná také v GeoGebře. Interaktivní applet najdete na stránkách https://www.geogebra.org/m/sj5cjbaf.
Úloha 1. Platí výše uvedený postup pro všechny dvojice čísel, nebo jen pro některé? Dá se tento postup dokázat?
Řešení. Z postupu je patrné, že jestliže obrazy čísel \(-a\) a \(b\) splynou, přímku popisovanou ve třetím bodě nebude možné jednoznačně sestrojit. Uvedený postup proto nebude fungovat, bude-li platit \(-a=b\). Ukážeme, že kromě tohoto případu platí postup pro všechny ostatní dvojice čísel \(a\) a \(b\).
Sestrojme na ose \(x\) dle postupu ze zadání obraz čísla \(-a\) a \(b\) a dále vztyčme v těchto bodech kolmice k ose \(x\). Průsečíky těchto kolmic s parabolou označme \(A\) a \(B\), přímku \(AB\) pak označme jako \(p\). Přímka \(p\) protíná osu \(y\) v bodě \(C\), který určuje neznámé číslo \(m\).
Přímka \(p\) je dána dvěma body \(A[-a;a^2]\) a \(B[b;b^2]\), tedy směrový vektor je \[\overrightarrow{u}=\overrightarrow{AB}= (b+a; b^2-a^2).\] Vynásobením vektoru \(\overrightarrow{u}\) číslem \(\frac{1}{a+b}\) dostaneme \[\overrightarrow{u}=(1; b-a).\] Tuto úpravu je možné provést, neboť pro náš případ \(b\neq a\) je \(b+a\neq0\). Dostáváme tak parametrické rovnice
\[ \begin{aligned} p\colon X &= B + t\cdot\overrightarrow{u}, t\in\mathbb{R}\\ p\colon x &= b + t \\ y &= b^2 + t\cdot (b-a), t\in\mathbb{R} \end{aligned} \]
Dosazením souřadnic bodu \(C\) do levých stran rovnic (tj. \(x=0\), \(y=m\)) dostaneme soustavu
\[ \begin{aligned} 0 &= b+t\\ m &= b^2+t(b-a) \end{aligned} \]
Z první rovnice vyjádříme \(t=-b\) a dosadíme do druhé rovnice. Odsud
\[ \begin{aligned} m &=b^2+(-b)\cdot(b-a) \\ m &=ab, \end{aligned} \]
což jsme měli dokázat.
Obecně se grafům, díky kterým můžeme provádět aritmetické operace geometrickými konstrukcemi, říká nomogramy.↩︎